Menu

SYMBOLY V ŽIVOTE ČLOVEKA

Utorok 15. novembra 2022 o 18:00
SYMBOLY V ŽIVOTE ČLOVEKA


Symboly človeka sprevádzajú oddávna, sú súčasťou jeho každodenného života, hoci si toho nie vždy je vedomý. Napriek tomu je nimi neustále priťahovaný, niekedy až fascinovaný. Pri príležitosti Svetového dňa filozofie nazrieme do sveta symbolov, poodkryjeme ich význam a prepojenie s človekom.

  • Význam symbolov v dejinách ľudstva.
  • Symbol ako prostriedok prenášania múdrosti.
  • Symbolické texty a mýty – čo sa z nich dá vyčítať.
  • Symboly ako výzva a inšpirácia v živote človeka.
Od najstarších čias sprevádza človeka symbol ako určitá rovina vyjadrovania a komunikácie, ale aj ako reprezentant určitých hodnôt. Význam symbolov v ľudskom živote sa nezmenil, zmenili sa len formy symbolov a obsahy, ktoré si prostredníctvom nich prenášame. Náš život je plný symbolov: v umení, v tradíciách, v komerčnej sfére, v rodine... každý z nás má v živote symboly, ktoré má rád a ktoré k nemu prehovárajú.

Spoločne sa pokúsime v oblasti symbolov trošku lepšie zorientovať, dotknúť sa ich významu a odpovedať si na otázku, prečo nás symboly tak fascinujú a prečo ich v našom živote potrebujeme. Nahliadneme do mýtov ako do kultúrneho a duchovného dedičstva ľudstva a pokúsime sa v nich čítať „medzi riadkami".


Tiež sa pozrieme na silu, ktorá sa v symboloch skrýva keďže pôsobia súčasne na naše zmyslové vnímanie, emócie, myseľ aj intuíciu, prekračujú bariéry konkrétneho jazyka a používajú sa univerzálne.


„Mýtus v primitívnej spoločnosti, t. j. vo svojej pôvodnej živej forme, nie je len rozprávka, ale živá realita. Nie je to svojou povahou výmysel, o akom čítame v našich súčasných románoch, ale živá skutočnosť, o ktorej sa verí, že sa zjavila v prvotných dobách a od tej doby ovplyvňuje svet a osudy človeka." Bronislav Malinowski

Prednáška je ZDARMA

Dĺžka trvania: 2 hodiny

Prihláška na online prednášku SYMBOLY V ŽIVOTE ČLOVEKA

Rezervácia vstupeniek do utorka 15.11.2021 do 17:30.
Ak máte záujem prihlásiť sa na prednášku, vyplňte prosím objednávku a odošlite ju zeleným tlačidlom:

 


Prednáška sa uskutoční on-line prostredníctvom aplikácie
ZOOM.


Jednoduché návody na inštaláciu a použitie aplikácie Zoom nájdete tu a použitie aplikácie si môžete vyskúšať vopred.
Pre pripojenie sa na prednášku je potrebné: pripojenie na internet, web kamera a reproduktory/slúchadlá.


Informácie na:
Nová Akropolis, Osadná 15, Bratislava
02 / 54 43 43 12 (18-21hod.)
0904 / 403 791
mailto:info@akropolis.sk

Hore