Menu

Aktuality vo svete

Stránka 1 z 51
Študenti Novej Akropolis v San Pedro, ktorí ukončili druhý základný kurz elektroniky, dostali za účasť diplomy.
Počas 10-hodinového kurzu mali študenti možnosť dozvedieť sa viac o návrhu, konštrukcii a simulácii elektrického obvodu.
Dobrovoľníci z Novej Akropolis Valencia pokračovali v podpore rodín v núdzi z tzv. “Spoločnej špajze a jedálne Solidarity „La Concordia“ Počas pandémie sa zvýšil počet osôb, ktoré potrebovali ich služby a dodali jedlo týždenne cca 70 rodinám.
Dary od jednotlivcov a spoločností, ktoré prispievajú k tomuto podpornému úsiliu o zmiernenie bolesti tých najzraniteľnejších - sú v tejto dobe vítané viac ako kedykoľvek predtým.

Dobrovoľníctvo je náš záväzok voči spoločnosti a naša životná filozofia!
Nová Akropolis zorganizovala Kurz knižného potápania. Hlavným cieľom projektu bolo motivovať účastníkov k čítaniu beletrie, objasňovaniu filozofických myšlienok v jednotlivých dielach, zamýšľať sa a reagovať na určité situácie a literárne postavy.
Beletria svojimi rôznorodými príbehmi obohacuje naše životy. Účastníci Knižného potápania sa stretávali raz týždenne a diskutovali o knihe „Planéta ľudí“ od Saint-Exupéryho. O niekoľko týždňov vybrali ďalšie knihy - “Marťanské kroniky” a “Púpavové víno” od Raya Bradburyho.

Tento rok je 100. výročie narodenia Ray Bradburyho, ktorý je jedným z najslávnejších amerických autorov sci-fi.

Kurz “Knižného potápania” bol skvelou formou duchovného oživenia, ktorá nám umožňuje premýšľať, zdieľať vzácne myšlienky a navzájom sa obohacovať o ich význam.
Dobrovoľníci z Novej Akropolis v Sofii zahájili tohtoročné aktivity zamerané na starostlivosť o adoptovaný turistický chodník v hore Vitoša.
Po dôkladnom preskúmaní vyzbierali všetky odpadky a vyčistili schody a priekopy dažďovej vody. Vypracovali tiež plán ďalších aktivít, ktoré je potrebné urobiť do jesene.
Počas obmedzení z dôvodu COVID-19 ponúkla Nová Akropolis Boston komunite inšpirovanej filozofiou Východu a Západu sériu virtuálnych príbehov.
Zdôraznila v nich rôzne praktické riešenia napr. ako môžeme inteligenciou a odvahou čeliť zložitým situáciám.
Séria Starodávna múdrosť zahŕňala príbehy o stoikoch, Egypte, Budhovi, Platónovi a starovekej Indii.
V príbehu o Indii boli predstavené niektoré základné myšlienky Bhagavadgíty.

Účastníci diskutovali v malých skupinách prostredníctvom dialógov a hlavnou inšpiráciou bola Arjunova snaha zvíťaziť nad strachom a pochybnosťami poznaním a zvládnutím vlastných vnútorných síl.
Učitelia z Novej Akropolis pripravili sériu 12 videí špeciálne pre študentov verejných škôl ako podpornú barličku v zložitom období karantény kvôli COVID-19 pre pokračovanie štúdia z domu bez kontaktu s ich kolegami alebo učiteľmi.
Táto aktivita je spoluprácou medzi filozofickou školou a sekretariátom školstva federálnej okresnej vlády.
Témou seriálu je „Cesta hrdinu“ inšpirovaná prácou Josepha Campbella. Hovorí o hrdinoch z rôznych mýtov a ich nadväznosť na súčasný proces štúdia. Cieľom je stimulovať študentov, aby boli najmä v čase pandémie protagonistami vlastného života a štúdia, schopní čeliť svojim strachom a ťažkostiam najmä v čase pandémie.

Videá sa každý týždeň zverejňujú na sociálnych sieťach sekretariátu.
Odkazy sú na stránkach: http://www.educacao.df.gov.br/serie-ensina-o-estudante-a-ser-o-heroi-de-sua-jornada/
Každý utorok behom karantény sme sa „stretli“ kvôli zaujímavým online filozofickým diskusiám, tentokrát zameraných na hodnoty, ktoré nás zoceľujú proti strachu, chorobám a smrti.
Tieto udalosti vznikajúce z pandémie nám umožnili ponoriť sa do súčasných tém a dovolili nám prehodnotiť nielen náš náhľad na život, ale hlavne ako chceme v živote konať.
Zdieľanie našich skúseností nám pomohlo lepšie pochopiť jeden druhého a taktiež obohatilo náš pohľad na svet.
Prednášky na čerstvom vzduchu, hovorová filozofia, šport a disciplíny inšpirované dvanástimi Herkulovými úlohami.
Večer pri ohni bol venovaný spevu, diskusii o astronómii, symbolike konštelácií hviezd a planét a taktiež pozorovaniu Jupitera a Saturnu cez teleskop.

Hlavná téma víkendu bola “čas a večnosť“ a súvis času a osudu. Carpe diem (uži si deň) je známe latinské príslovie.
Minulosť tu už nie je a budúcnosť tu zatiaľ nie je. Čo nám zostáva? Súčasný okamih. Okamih, kedy sa môžeme rozhodnúť, dať prioritu veciam, ktoré sú pre nás dôležité.
Nová Akropolis v meste Belgrano predstavila virtuálnu platformu prednášky „Bushido, cesta bojovníka“ prednášanú profesorom Matiasom Taiahom.
Bojovníci starého Japonska boli odjakživa zdrojom inšpirácie a príklady pre každého.
Všeobecne známi ako Samurajovia, ich neochvejná disciplína, snaha o dokonalosť a vysoké morálne zásady boli inšpiráciou tisícok kníh a filmov, ktoré k nám prehovárajú dodnes.

Čo je zdrojom týchto šľachetných činov? Kódex morálnych princípov, ktoré sa bojovníci učili pozorovať a napĺňať – Bushido. V preklade „cesta bojovníka“, Bushido predstavuje systém veľmi hlbokých etických zásad, ktoré transcendovali svoju historickú éru.

Môže byť učenie pôvodnej Japonskej civilizácie, ktoré tak inšpirovalo nespočetne veľa bojovníkov v ich hrdinských skutkoch, zdrojom inšpirácie aj dnes?
V časoch obmedzovania slúži virtuálny svet ako prostriedok komunikácie a tak študenti z Novej Akropolis v meste Zaragoza zorganizovali online filozofickú diskusiu.
Zvolili si praktickú tému, aktuálnu najmä dnes – „Ako prekonať strach“.Idey veľkých filozofov a mysliteľov všetkých čias nám ponúkajú praktické riešenia ako neupadať do strachu.

V múdrosti Konfucia, Sokrata, Platóna, stoických filozofov a Budhu sme objavili zaujímavé myšlienky a praktické nástroje pre každodenný život.

Stránka 1 z 51
Hore