Menu

Aktuality vo svete

Stránka 1 z 48
Na workshope sme mali zaujímavú príležitosť dozvedieť sa o rôznych hlasoch okolo nás i vo vnútri nás, ktoré ovplyvňujú náš každodenný život.
Dozvedeli sme sa, ako môžeme postupne rozlíšiť, čo je náš skutočný hlas a ako ho môžeme začať nasledovať, namiesto toho, aby sme nasledovali hlasy iných ľudí.
Vyskúšali sme si cvičenia na vnútornú stabilitu a zistili sme, do akej miery sa spoliehame na náš ľudský zrak.
Vo februári sa uskutočnila prvá aktivita výcvikového kurzu dobrovoľníkov.
Účastníci sa zišli v mestskej ZOO, aby zasadili semienka pôvodných druhov rastlín tohto regiónu, ktoré boli pripravené v rámci projektu Mestské Lesy 2019 spolu s biologičkou Luisina Battiston a Zoo Córdoba.

Počas prvého dobrovoľníckeho dňa, po preštudovaní hlavných charakteristík pôvodných druhov (sachahuasca, talas, espinillos, tuscas, jarilla a lagañas de perro), sa uskutočnila výsadba.

Účastníci mali príležitosť pracovať ako tím a prejaviť svoju dobrú vôľu v kontakte s prírodou.
Tento kurz je určený pre záujemcov, ktorí sa chcú zaškoliť v teórií a stať sa dobrovoľníkmi počas dní zameraných na ekologickú dobrovoľnícku činnosť, kedy si môžu vyskúšať rôzne naučené techniky v praxi.

Na nasledujúcom praktickom stretnutí nazbierame semená, aby sme mohli začať pracovať na ďalšom pokračovaní projektu “Mestské Lesy“.
Nová Akropolis v Segedíne zorganizovala workshop na výrobu doma vyrobeného dezodorantu na podporu a posilnenie zodpovednosti k životnému prostrediu v rámci zdravého životného štýlu.
Doma vyrobený produkt má tú výhodu, že je vyrobený z prírodných zložiek, jeho výroba je teda ekonomickejšia a jeho použitie je zdravotne nezávadné. Jeho účinnosť a trvanlivosť je pritom porovnateľná s komerčnými výrobkami.
Nová Akropolis v Prahe usporiadala prednášku pod vedením Antonia Alziny, autora knihy, ktorá bola nedávno vydaná v Českej republike pod názvom „Medicína pre telo a myseľ“.
Alzina hovoril o zdraví vo všetkých jeho formách a jeho prednáška bola inšpirovaná veľkými lekármi a liečiteľmi minulosti: Hippokratom, Asklepiom a Paracelsom.
Jeden deň venovaný oboznámeniu sa s egyptskou kultúrou. V programe boli zahrnuté tri krátke prednášky o hlavných egyptských symboloch, čítanie egyptských hieroglyfov a symbolika farieb.
Účastníci sa učili maľovať kópie basreliéfov Egypta.
Mali možnosť vybrať si repliku egyptskej bohyne Maat, stĺp ako symbol Djed predstavujúci stabilitu alebo symbol duše Ba. Potom repliku tónovali a maľovali.

Izba sa počas dňa zmenila na laboratórium, kde sa zrodili repliky staroegyptského umenia.

Video z workshopu: https://youtu.be/acX9ZFRfcc8
Účastníci workshopu z NA diskutovali na tému reinkarnácie a magického vzťahu medzi životom a smrťou.
Spolu sa zamýšľali nad situáciou v živote človeka, keď zistí, že jeho čas na život už vypršal. Potom si kládli otázky medzi sebou, čo sú vlastne zmysluplné veci v živote a čo by chceli na svojich životoch zmeniť k lepšiemu.
Skupina dobrovoľníkov sa zišla s cieľom vyčistiť prírodnú oblasť v blízkosti národného parku Tzipori na severe Izraela.
Toto dôležité archeologické nálezisko bolo pokryté odpadmi všetkého druhu: plastové fľaše, obaly na cukrovinky a pod.

Najprv sa zdalo, že si malá skupina dobrovoľníkov nedokáže poradiť s takou kopou odpadu, ale spoločným úsilím a obrovským entuziazmom zvládnuť stanovený cieľ - dokázali v tomto prostredí vytvoriť zázraky. Týmto činom si znovu overili skúsenosť, že spoločná práca dokáže svojou silou zmeniť aj nemožné.
Svetoznámy spisovateľ Steven Pressfield nás 21.júna 2020 poctil svojou prítomnosťou. S autorom mnohých historických románov a scenárov sme mali možnosť urobiť živé interview na Youtube kanáli a našom Instagrame.
Jeho najznámejšia kniha je Ohnivá brána – historický román o Sparte a bitke pri Termopylách. Profesorka Lúcia Helena Galväo so spisovateľom diskutovala celú hodinu, pričom ich online sledovalo približne 10.000 divákov nielen z Brazílie.

Predmetom diskusie boli myšlienky z bestselleru Vojna umenia, v ktorej Pressfield hovorí o ťažkostiach, ktorým čelí každá ľudská bytosť, aby sa stala tým, čím skutočne je a naplnila svoje poslanie a dielo.

Záznam z interview si môžete pozrieť na odkaze: https://youtu.be/j5CPdFRHKM0
Platónove mýty nestrácajú ani dnes na autentickosti a taktiež môžu byť aj zábavné.
Alegória voza – v tomto mýte Platón opisuje, ako symbolicky vyzerá ľudská duša.

Dva kone (jeden divoký a nespútaný, druhý pokojný a rozvážny) ťahajúce voz symbolizujú cestu životom – záleží na našich rozhodnutiach, či sa hýbeme dopredu, alebo padáme.

Zábavný spôsob učenia filozofie pre deti aj dospelých.
Prednáška s názvom „Umenie prevýšiť samého seba v športe“ sa uskutočnila ako súčasť projektu „Škola športu“.
Prednášajúci, Cleto Saldanha, začal prednášku rozprávaním o športe ako o zrkadle nášho života, ukazujúc rôzne charakteristiky, ktoré sa v nás rozvíjajú, ak praktizujeme šport.

Rozprávanie bolo doplnené audiovizuálnymi odkazmi na profesionálnych atlétov. Prednášajúci rozprával o dôležitosti prioritizácie a rozdieloch medzi limitom a nedostatkom – byť si vedomý našich nedostatkov môže byť cestou k zlepšeniu nášho ja.

Taktiež prednášal o práci s emóciami a strachom v situáciách, keď je človek pod veľkým stresom a v sťažených podmienkach. V prednáške bolo spomenuté, aké je dôležité mať kontrolu nad svojou mysľou a snahou sústrediť sa na to podstatné - cieľ.

Rozprávalo sa aj o prekonávaní bolesti a únavy v časoch, kedy si pripadáme slabí. Odhodlanosť a pravidelnosť sú nevyhnutné k udržiavaniu tempa a snahy splniť naše ciele.

Ku koncu prednášky bolo zdôrazňované, aké je dôležité pracovať s tým najlepším nástrojom čo atlét má k dispozícii – mysľou, nakoľko ku všetkým fyzickým zručnostiam a schopnostiam je jednou z najväčších výziev schopnosť byť si plne vedomý našich činov v prítomnom okamihu.

Stránka 1 z 48
Hore